Jak zařídit pokoj pro předškoláka

Každé dítě je jiné, ale obecně se dá říct, že od tří let věku nastává čas, aby mělo svůj vlastní pokoj. Jak by měl být zařízen pokojíček pro tříleté či pětileté dítě? A jak zařídit dětský pokoj pro předškoláka tak, aby vás jeho přestavba na pokoj pro školáka nestála mnoho?

Pokoj pro předškoláka by měl být rozdělen do jednotlivých zón. Chybět by neměla zóna pro bezpečné hraní, pracovní zóna, kde dítě může tvořit, klidová zóna na spaní a pokud to velikost pokoje umožňuje, chybět by neměly úložné prostory na hračky i oblečení.

dite_hra

Pokoj pro školáka se od toho pro předškoláka v podstatě tolik neliší. Školák potřebuje větší pracovní stůl a úložný prostor na věci do školy. Pokud tedy vyberete předškolákovi nábytek, který s dítětem poroste, nebudete muset do pokoje investovat znovu.

Co by mělo být v jednotlivých zónách?

Klidová zóna

V klidové zóně nesmí chybět postel. Dítě od tří let již může mít postel pro dospělého. Zatímco postel samotná může být starší, investovat byste měli do kvalitního roštu a matrace, to je nezbytné pro zdravý vývoj páteře. Pokud vaše dítě spí neklidně, je nezbytné pořídit postel s bezpečnostním zábradlím. Dnes není problém sehnat takovou postel, zde které lze po čase zábradlí odejmout. U postele by nemělo chybět osvětlení, abyste dítěti mohli předčítat před spaním. Ani noční stolek není pro dítě zbytečný, i když v prvních letech jej využijete spíše vy, na knihy, kapesníčky a jiné nezbytnosti.

Hrací zóna

Hrací zóna může být klidně uprostřed místnosti. Určitě by v ní neměl chybět koberec, ať už s chlupem nebo ten skládací, aby dítěti bylo teplo a samozřejmě i dobré osvětlení. Součástí hrací zóny by ale měl být také odkládací prostor, či stůl, ke kterému si děti mohou kleknout a kam si mohou vystavit hračky.

Pracovní zóna

Také předškolák by měl mít svůj vlastní pracovní kout. Je potřeba, aby měl místo, kde si může malovat a tvořit. Vhodné je zařídit pracovní zónu tak, aby vyhovoval i po nástupu do školy. Vybírat můžete z nepřeberného množství rostoucích stolů a židlí. U stolu samozřejmě nezapomeňte na jeho umístění tam, kde je dostatek denního světla, tedy čelem nebo bokem k oknu a jeho správné osvětlení lampičkou.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *