Co do koupelny místo obkladů?

Do koupelny patří obklady, domnívá se většina lidí. A není divu, vždyť donedávna jiné alternativy ani nebyly. Doba však neuvěřitelně pokročila a pokud vás nebaví péče o kachličky a spáry, je nejvyšší čas pro změnu.

Možností je hned několik – vinylové tapety, voděodolné barvy, cementové stěrky… Ať se rozhodnete pro cokoli, výsledek bude vždy moderní, nadčasový a praktický.

Ještě než se pro bezobkladovou koupelnu rozhodnete, ujistěte se, že se vám tato varianta opravdu líbí. Zajděte do koupelnové centra, prolistujte specializované časopisy. Možná zjistíte, že úplně bez kachliček to není ono a že alespoň do sprchového koutu je dát musíte. Za zvážení také stojí velkoformátové dlažby, jejichž výhodou je fakt, že ve vhodných barvách opticky zvětšují prostor a mají menší počet spár. Existují dokonce i dlažby bezespárové.

Jsou alternativní varianty nepraktické?

Obavy z nepraktičnosti můžete zahodit. Vlastnosti různých epoxidových nátěrů, cementových stěrek, či benátských štuků je, že jsou odolné proti oděru a jsou nenasákavé. Obrovskou výhodou ale je, že jsou bezespárové a odpadá tak jejich nesnadná údržba. Pokud vás trápí křivé zdi, ušetří vám nátěr spoustu starostí.

Na co si dát pozor?

Ovšem pozor, ne všechny barvy jsou vhodné pro stálý styk s vodou. V úvahu je tak potřeba vzít i stav domu. Jsou-li zdi vlhké, nejsou nátěry příliš vhodné. Nátěr totiž nedýchá a časem může dělat potíže.

Základem všech nátěrů a stěrek je vždy kvalitní hydroizolace podkladu, která brání pronikání vlhkosti do struktura stěny.

Další možností jsou vinylové tapety, ale pozor neplést si s klasickými papírovými tapetami, ty do koupelny opravdu nepatří! Aplikace i údržba vinylových tapet je velmi snadná.

Možností je opravdu mnoho. Ať se rozhodnete pro nátěr, stěrku či tapetu, vždy vybírejte odstín a strukturu s ohledem na design zbytku koupelny a potažmo celého interiéru.

Sandra Špačková
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *