Jak na výběr kovové brány?

Hledáte vhodnou bránu k vašemu plotu a rodinnému domu? Pak jste na správném místě. Máme pro vás pár tipů, jak na její výběr.

Vjezdová brána by měla poskytovat nejen odpovídající komfort, ale také by se měla stát součástí oplocení. Jedná se o viditelnou součást domu, proto by měla svým stylem perfektně zapadnout a ladit s rodinným domem i garážovými vraty. Kromě estetické funkce je samozřejmě důležitá i ta praktická – má se skrze ní co nejpohodlněji projít a projet autem.

Udělejte si jasno v tom:

  • jaký máte k dispozici prostor,
  • jaký typ brány je pro váš rodinný dům nejvhodnější,
  • jaký způsob otevírání je pro vás nejlepší,
  • jaký vzhled by měla mít, aby správně navazovala na plot, zeď či další stavbu.
V hlavní roli prostor

Rozhodujícím kritériem při výběru kovové brány je prostor, který máme k dispozici a jeho členitost.  Ne všechny typy bran lze použít všude.

Jaké jsou možnosti?

V dnešní době je na trhu poměrně velké množství typů kovových bran. Na výběr jsou následující:

Samonosné vjezdové brány

Patří k velmi oblíbenému typu bran. Nejčastěji se používají tam, kde je garáž a parkovací stání těsně za vjezdem. Samonosné vjezdové brány se zasouvají podél plotu volně, tudíž povrch pod nimi nemusí být vodorovný, a nijak nepřekáží. Jsou ideální pro použití na pozemcích se svažitým terénem.

Křídlové brány

Brány s křídly patří k neznámějším typům bran. Lze je použít pouze v místech s dostatkem prostoru k otevření a s rovným terénem. Na trhu jsou k dostání jednokřídlé nebo dvoukřídlé brány. Nejčastěji se s otočnými křídlovými bránami manipuluje ručně.

  • Jednokřídlé otočné brány – používají se v místech, kde stačí menší šířka průjezdu a kde rovněž nechceme, aby dvě křídla brány zabrala spoustu místa. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 3 metrů a doporučená výška je do 2 metrů.
  • Dvoukřídlé otočné brány – jsou vhodnější pro větší vjezdy. Dokážou lépe rozložit váhu, nenamáhají tolik panty a většinou bývají na automatický pohon. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 6 metrů a výška do 2 metrů.
Posuvné brány

Posuvné vjezdové brány jsou ideální pro použití všude, kde by byl problém použít klasickou křídlovou bránu (např. u pozemku s nedostatkem prostoru či se stoupajícím příjezdem). Oproti křídlovým branám šetří dost místa. Posuvné brány se dále rozdělují na pojezdové a samonosné.

  • Posuvné pojezdové brány – jezdí bočně na kolečkách po kolejnici, což vyžaduje instalaci do předem připraveného betonového základu, zajišťují tedy plynulý pohyb, instalace je však možná jen na vodorovné ploše,
  • Posuvné samonosné brány – se posouvají volně, takže povrch pod nimi nemusí být vodorovný.
Způsoby otevírání

Vjezdová brána se může otevírat mechanicky nebo automaticky. V tomhle směru záleží na vás, co preferujete. Pokud se vám nechce vystupovat z auta a běžet otevřít vrata, pak je vhodnější automatické otevírání.

Brány lze pak otevírat na dálkové ovládání, mechanismem zabudovaným přímo ve sloupku brány, fotobuňkou nebo třeba kartou.

Materiál brány

Na výběr jsou následující materiály – dřevo, plast nebo kov. My doporučujeme kov, neboť nejdéle vydrží a je nejpevnější. Navíc je povrchově upraven tak, že odolá vůči vnějším vlivům.

Vzhled brány

Jak už jsme výše zmínili, brána musí ladit s domem a navazovat na plot svou barvou i materiálem. Nesmí rodinný dům potlačovat nebo ho dokonce hyzdit. Barvu tedy vybírejte s ohledem na vše zmíněné.

Nevíte-li si rady s výběrem kovové brány k vašemu rodinnému domu, obraťte se na firmu MIRAS – kovovýroba Plzeň. Rádi vám v této oblasti poradí a vyberou to nejlepší možné řešení přímo pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *