Jak vybrat ideální troubu na pečení?

Trouba na pečení je nedílnou součástí každé kuchyně. Zde naleznete hlavní parametry ke zvážení, aby se vám ve vaší kuchyni dobře pracovalo. 

Protože pořizovací cena většinou nepatří k nezanedbatelným položkám, je dobré si nejdříve uvědomit, jestli troubu opravdu potřebujete a jestli do vaší kuchyně zapadne. Ovšem každý, kdo miluje buchty nebo pečené maso, ví, že bez trouby to prostě nejde. 

Volně stojící, nebo vestavná trouba?

Typ trouby se odvíjí především od dispozic vaší kuchyně. Pokud máte dostatek prostoru, pravděpodobně zvolíte větší a volně stojící troubu. Pokud prostorem nedisponujete, nebo chcete zachovat čistý vzhled kuchyňské linky, správným řešením pro vás bude vestavěná verze.

  • Volně stojící trouby jsou nejčastější v kombinovaném provedení sporáku a samotné trouby. Výhoda je především v mobilitě a snadné výměny za novou. Také kombinace plynu a elektřiny může být velmi vítaná, pokud máte ve své kuchyni oba rozvody. 
  • Vestavné trouby jsou v současné době velmi oblíbené. Jejich nespornou výhodou je sladění s kuchyňskou linkou a úspora prostoru. Můžete ji také umístit do takové výšky, ve které bude mimo dosah dětí. 

Tip: Podívejte se na multifunkční vestavné trouby značky MORA, které jsou vybaveny až patnácti doplňkovými funkcemi.

Plyn, nebo elektřina?

Zdroj energie budete pravděpodobně vybírat podle toho, co máte zavedeno do bytu nebo domu a také aktuální ceny. Můžete si vybrat plynovou, nebo elektrickou variantu.

  • Plynové trouby nejčastěji koupíte v kombinaci s plynovým sporákem, možná je však i kombinace s elektrickou varnou deskou. Výhodou je, že se pokrm při pečení nevysuší tolik, jako v elektrické troubě, nevýhodou, že se teplo nerozvádí rovnoměrně a obtížněji se reguluje. Také ceny plynu jsou oproti elektřině stále nižší.
  • Elektrická trouba bývá vybavena horním a spodním ohřívacím tělesem, díky kterým se jídlo rovnoměrně propeče. Elektrické trouby mohou pokrmy připravovat několika způsoby, a proto je můžeme označit za klasické, horkovzdušné, s grilem, kombinované, multifunkční. Nevýhodou může být jen vyšší cena provozu oproti plynu. 

Jak vybrat správný rozměr trouby?

Rozměry vás budou zajímat hned z několika ohledů. Vnější rozměry jsou zásadní při plánování prostoru v kuchyni, ty vnitřní byste měli vybírat podle toho, pro kolik osob budete vařit, ale také podle toho, jaká jídla nejčastěji připravujete. 

Tip: Ke každé varné ploše patří kvalitní odsavač par. Víte, že odsavač par MORA se stal produktem roku 2017?

Nezapomínejte také, že od vnitřní velikosti trouby se odvíjí potřebný čas na její rozehřátí a samozřejmě spotřeba. 

Jak je to se spotřebou?

Při nákupu spotřebiče se vždy řiďte energetickým štítkem. Rozhodně vyplatí investovat do elektrospotřebiče s označením A a několik +. Nejúspornější trouby mají označení A+++. Nízkou spotřebu především oceníte, pokud pečete často. 

Tip: Přečtěte si také užitečný článek: 7 rad, jak vyčistit troubu bez chemie. 

Doplňkové funkce, které oceníte

To zásadní již víte a je řada na užitečné bonusy. Moderní trouby totiž nabízí hned několik doplňkových funkcí, které pečení významně usnadní. 

  • Pyrolytické čištění je čištění pomocí horkého vzduchu. Trouba se při něm rozehřeje na vysokou teplotu a poté je velmi snadné všechnu mastnotu pouze setřít hadříkem. 
  • Katalytické čištění přímo zabraňuje usazování nečistot na vnitřním povrchu trouby. Ta je vybavená výměnnými katalytickými vložkami, které jsou opatřeny speciálním smaltem.
  • Ochlazování dvířek je systém, se kterým se už nikdy nepopálíte o žhavá dvířka. Ta jsou stále chladná díky použití několika vrstev. 
  • Teleskopické tyče vám velmi usnadní manipulaci s plechy a chrání vás před popálením rukou. 
  • Multiflow 360  je speciálně tvarovaný vnitřní prostor trouby, díky kterému dochází k dokonalé cirkulaci horkého vzduchu.

Tip: Pokud jste vaši ideální troubu ještě nevybrali, nebo právě čekáte na novou, využijte služeb pizza Brno Caruso a dejte si večeři bez práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *