4 tipy, jak správně vybrat aku šroubovák

Pamatujete si ještě na zdlouhavé kroucení klasickým šroubovákem? Na dlouhé minuty trávené hledáním miniaturních šroubků, které při troše nešikovnosti vypadly? V momentě, kdy si do našich domovů našly cestu aku šroubováky, se naštěstí většina těchto problémů stala minulostí. Toužíte po podobném komfortu také, ale nevíte, podle čeho byste se vlastně měli orientovat? Pokusíme se vám poradit v následujícím článku, kde naleznete čtyři tipy pro nákup toho správného modelu. 

   1. Poznejte rozdíl mezi šroubovákem a vrtačkou

Mnozí prodejci často zaměňují pojmy aku šroubovák a aku vrtačka, jelikož je navzájem zaměňují. Ve skutečnosti jsou oba nástroje určeny k práci se spojovacím materiálem a poháněny dobíjecím akumulátorem. Tím však jejich podobnost v zásadě končí. 

Názvy hovoří samy za sebe. Hlavní úkol aku šroubováků spočívá ve šroubování, zatímco u aku vrtaček jde o … vrtání. Vrtačky jsou osazeny příklepem pro snadnější průraz zdi, jež ale naleznete u šroubováků jen zřídka, ale zase jim příliš nejde šroubování. Oba nástroje jsou tedy do jisté míry zaměnitelné, každý ale exceluje v něčem jiném. 

   2. Počítejte s tím, že baterie určuje výdrž i výkon

Baterie představuje jádro každého akumulátorového zařízení. Jedná se nejen o zásobárnu energie, ale i zdroj výkonu aktivně přenášeného do otočné hlavy. Hledejte Li-ion články bodující perfektním poměrem mezi cenou, velikostí a výkonem. Kapacita akumulátoru se v současné době pohybuje v rozmezí od 1 do 4 Ah, což odpovídá zhruba 30–120 minutám. Dobíjení trvá s ohledem na kapacitu od 30 do 95 minut. 

Ve specifikacích nehledejte kolonku „výkon“, kterou v tomto případě nahrazuje „napětí“. U náčiní pro domácí kutily pátrejte po alespoň 15 V, nároční řemeslníci ocení sílu nad 30 V. Nejmocnější šroubováky mohou částečně suplovat i roli vrtačky.

   3. Vyžadujte adekvátní pohodlí a snadnou manipulaci

Aby byla vaše práce co možná nejpohodlnější, prověřte si ergonomii zvoleného šroubováku. Vyrazte osobně do kamenné prodejny a nástroje potěžkejte v ruce. Zkontrolujte vyvážení a dostupnost ovládacích prvků. Základem by mělo být tělo vyrobené z tvrdého plastu, dostatečně odolného proti nárazům a pádům na zem. Pogumování rukojeti zabrání vykluzování ze zpocených rukou a zajistí dostatečné tlumení vibrací. 

   4. Příslušenství berte jako vítaný doplněk i nutnost

Výrobci si dobře uvědomují, že zákazníci jejich produkty bedlivě sledují a porovnávají. I proto se snaží prezentovat jakoukoliv výhodu, kterou mají nad svou konkurencí. Kromě inovativních technologií jde zejména o nabídku různorodého příslušenství. Mezi ty nejdůležitější doplňky řadíme:

  • LED osvětlení – pro osvícení vrtaného prostoru
  • Příklep – k efektivnějšímu vrtání do zdi
  • Indikátor baterie – informace o stavu baterie a potřebě jejího dobití
  • Sklíčidlo – přední část pro vložení bitů, ruční nebo automatické utažení
  • Úhlový a excentrický nástavec – pro práci v hůře dostupných a nepřehledných místech
  • Indikátor chodu – zobrazení pravého a levého chodu
  • Kufřík – pro pohodlné uložení nástroje a veškerého příslušenství

Výběr aku šroubováků: ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *