Hypotéka bez úspor? Jednoduché tipy, jak na to

Našetřit základ na hypotéku není nic jednoduchého. Zvlášť po tom, co Česká národní banka na jaře roku 2022 oznámila zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. Co ale dělat, když vaše úspory ještě nejsou dostatečně vysoké a vy potřebujete bydlet? Hypotéka bez vlastních úspor není nemožná. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak na to.

Připomeňme si, že pro to, abyste hypotéku získali, je jednou z podmínek tzv. limit LTV. Udává, kolik % z ceny nemovitosti vám banka může maximálně půjčit. Pokud jste mladší 36 let, jedná se o 90 %. V případě starších ročníků je to jen 80 %.

Zástava nemovitosti

Velmi častou praxí, jak získat hypotéku bez úspor, je zástava jiné nemovitosti. Díky ní můžete navýšit hodnotu celkové zástavy a na hypoteční úvěr tak dosáhnout. Problém je, že ne každý vlastní nemovitost navíc. V této chvíli přichází do hry rodiče či jiní příbuzní, kteří mají možnost a jsou ochotni zástavu poskytnout. 

Úvěr ze stavebního spoření

V tomto případě můžete čerpat úvěr, a to bez nutnosti zastavit nemovitost. Zástava je vyžadována až u vyšších částek. Podmínkou úvěru je spořit prostředky po dobu alespoň 2 let a našetřit tak alespoň 30–60 % hodnoty cílové částky. 

Překlenovací úvěr

Může se stát, že tyto podmínky k úvěru ze stavebního spoření nesplňujete – v tom případě lze využít překlenovací úvěr. Ten vám pomůže “překlenout” dobu, než podmínky splňovat budete. Po jeho přidělení platíte jen úroky. Peníze spoříte na svůj účet u stavební spořitelny a v momentě, kdy máte naspořeno dostatek financí, splňujete podmínky pro úvěr a začnete splácet.

Úvěr na osobu blízkou

Poslední možností, jak získat hypotéku bez hotovosti je úvěr na osobu blízkou. Rodina, partner či přátelé mohou být ti, kteří vám pomohou získat potřebných 10 % pro základ hypotéky, případně celou částku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *