Jak bojovat s vlhkostí ve starším domě

Starší domy začnou mít prakticky vždy problémy se zvýšenou vlhkostí zdiva. Pokud tedy máte v plánu pořídit nebo již jste koupili starší dům, je dost pravděpodobné, že se dříve nebo později budete s tímto problémem potýkat. 

Na vlhkost v domě se pak často navazují ještě další potíže v podobě zhoršení klima v interiéru, opadající omítky ze stěn, vzniku plísní. V konečném důsledku to má negativní vliv na naše zdraví. Může to vést například k častějšímu onemocnění dýchacích cest (zejména u malých dětí a starších osob). Plísně však mohou podpořit a rozvinout vznik alergií, vést k poruchám imunity a dokonce mohou být i karcinogenní.

Zvýšená vlhkost ovlivňuje i stavební konstrukci

Vlhkost ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i stavební konstrukce. Kvůli vzlínání vody dochází k tomu, že je ve zdech zvýšený obsah zemních solí. Vysoký obsah solného roztoku pak způsobuje destrukci izolací i samotného zdiva. To zvyšuje svůj objem, kvůli kterému začne opadávat omítka a zdivo má tendenci praskat.

Vliv vlhkosti na naší peněženku

Bohužel zvýšená vlhkost nám zvyšuje účty za vytápění, a to až o 20 %. A jak je to možné? Zdivo vlivem zvýšené vlhkosti ztrácí své izolační schopnosti. Navíc celkově vlhkost snižuje samotnou hodnotu nemovitosti.

Zjištění příčiny vzniku

Než se pustíme do neústupného boje s vlhkostí, musíme najít nejdříve její příčinu. Díky tomu totiž zajistíme, aby se podobný problém již neopakoval. U starších domů často za vznikem vlhkosti stojí podloží a okolní zemina. Avšak ne vždy to tak je. Někdy zatím mohou stát:

  • porucha rozvodů vody, topení nebo klimatizace, kdy se vlhkost neprojevuje stejnoměrně, ale jako ojedinělá ložiska,
  • špatně napojené okapy a svody dešťové vody či kanalizace,
  • domácí rozvody,
  • netěsnící okna nebo nedostatečné větrání,
  • nekvalitně provedené zateplení fasády,
  • havárie – prasklé potrubí, vytečení pračky nebo myčky, povodně.

Příčin může být celá řada a v některých případech nebývá příčina jen jedna, ale může jich být i několik. Proto se zaměřme na hledání příčin, neboť díky jejich nalezení můžeme dále postupovat.

Pomozme si vysoušečem

S vlhkostí nám mohou pomoci vysoušeče. Ty dokážou v interiéru udržet určitou hodnotu vlhkosti a zamezují kondenzaci par, které stojí za vznikem plísní. Na trhu je celkem velké množství odvlhčovačů, takže záleží jen na nás, který si vybereme.

Nechcete-li si kupovat vysoušeč, doporučujeme se obrátit na firmu HEAT – půjčovna vysoušečů, která půjčuje odvlhčovače značek Dantherm, Munters a Eurom, které zajišťují velmi efektivní a rychlé vysoušení.

Vysoušení zdiva

Pokud nás trápí v domku vlhkost dlouhodobě, nezbývá nám nic jiného, než přistoupit k razantnějšímu řešení vysoušení. Řešením je celková hydroizolace stěn. Jedná se o stavební zásah, díky němuž se vytvoří nepropustná bariéra a vyřeší se problém s vlhkostí.

Sanace vlhkého zdiva

Další možností je sanace zdiva, díky které se okamžitě odstraní vlhká místa a rovněž se zabrání vzniku dalších bakterií či plísní. Sanace navíc přispívá i k prodloužení životnosti konstrukce domu a zlepší také izolační vlastnosti zdiva.

Sanační omítka je oproti klasické lepší především v tom, že má větší množství pórů. Díky tomu se vodní páry rychleji propouštějí a zdivo tak i rychleji schne.

Prevence – nevytvářejte další vlhkost

Dejme si pozor, abychom si vlhkost nevytvářeli v interiéru zbytečně sami. Nejčastějšími činnostmi, které za vznikem vlhkosti stojí, jsou:

  • sprchování,
  • praní a sušení prádla (v chladném období využívejte sušičku, v letních měsících sušte oblečení venku),
  • vaření (využívejte digestoř),
  • nedostatečné větrání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *