Jak na tapetování?

Tapety jsou perfektní volbou, když chceme živit interiér. Díky jejich různorodosti je můžeme aplikovat do jakkékoli místnosti v domě. Od dětského pokoje, kde mohou dětem napomáhat v rozvoji představivosti, po ložnici, kde mohou navozovat uklidňující dojem a pomáhat k lepšímu spánku. 

Výhodou je, že nemusíme tapetovat celou místnost, abychom pozvedli její vzhled. Mnohdy naopak stačí tapetu umístit jen na jednu stěnu v místnosti a rázem získáme zcela nový prostor. 

Proč pořídit tapety?

Díky tapetám můžeme zarovnat nerovnosti na stěnách a pomohou zamaskovat nedostatky na stěnách a stropech. Disponují navíc izolačními vlastnostmi a částečně tlumí zvuky. 

Tapety jsou k dostání v různých barvách, vzorech i materiálech.

Tapety podle materiálu: 

Výběr tapet je mnohdy ovlivňován především materiálem, ze kterého je vyrobená. 

Základními materiály jsou: 

vliesové 
vinylové 
papírové 

Dalšími druhy tapet jsou: 

dřevovláknité 
sklovláknité 
fototapety 
3D tapety 

Po výběru materiálu je velmi důležitým krokem proces tapetování. 

Pokud se tapetám vyhýbáte, protože vám tapetování přijde příliš složité, je na čase změnit názor. Tapetování totiž žádná věda není. 

Jak na tapetování?

Základním pravidlem je správné měření. Než se vydáte do obchodu, je důležité pečlivě změřit plochu, kterou budeme tapetovat. 

Při výběru tapet se zajímejte o doporučení na lepidlo. To může být tekuté nebo práškové. Než se pustíte do díla, odmontujte zásuvky a vypínače (nezapomeňte předtím vypnout proud:). Omítky musí být čisté, suché, přilnavé a rovné. Na silně savé nebo drsné povrchy není od věci anést podkladový nátěr. Vyměřte si a tužkou na stěnu nakreslete co nejpřesnější svislou čáru.

Poté si naměřte jednotlivé pruhy tapety. Délka pruhu je odvislá od výšky stěny.

Tip: Ke každému dílu přidejte 10 i více cm (podle vzoru). Tapety zarovnáte později najednou. Tapety položte na rovnou plochu a roztírejte rovnoměrně od středu do stran. Poté tapetu poskládejte vždy natřenou stranou k sobě, aby se důkladně nasákla.

Tapetu přiložte na stěnu a přilepte, vodítkem, že ji máte rovnou vám bude nakreslená čára.

Pokud si chcete ušetřit práci, sáhněte po tapetách vliesových. Práce s nimi je méně náročná než s těmi papírovými. Ovšem pozor! Pro lepení vliesových tapet používejte jen speciální lepidlo dle doporučení výrobce. 

Tip: Pokud je vybraná tapeta průhledná, podklad by neměl být s výraznými barevnými kontrasty.

-MM-
foto: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *