Jak vybrat botník?

Ačkoli předsíninevěnujeme tolik pozornosti jako ostatním pokojům, je naší vizitkou. Když vcházíme do bytu, je to to první, co vidíme. Snad nikdo nechce při příchodu vidět poházené boty, klíče, deštníky apod. Část nám může pomoct zakrýt botníková skříň. Jak vybrat ten správný botník? 

Dnes potřebujeme na obuv více místa než naši předci. Dnes je běžné, že zejména ženy mají na sezónu více než dva páry bot. Kam s nimi? 

Než půjdete do obchodu

Na trhu je velký výběr barev a materiálů, nejvíce by nás však měla zajímat účelnost. Před výběrem se zamyslete, jaké jsou vaše rituály a jak se při příchodu domů chováte. Jste schopní boty uklidit do botníku? Nebo je nejradši kopnete někam do rohu? Máte prostor, kam uložit sezónní obuv nebo  potřebujete vše uskladnit v předsíni? Máte se kde posadit?

Nejprve si změřte prostor, kam potřebujete botník umístit. Zamyslete se také nad tím, kolik párů bot by měl pojmout. Pokud si nejste jistí, boty ručně spočítejte. S požadovanými mírami a čísly se vydejte do obchodů.

Na co myslet?

Výběr je pestrý od samostatně stojících botníků, po visící, vyklápěcí ale i policové. Zejména u vyklápěcích si dávejte pozor na jejich stabilitu. Čím vyšší a užší botník totiž je, tím více obuvi se do něj vejde, ale tím větší je riziko převážení. Vysoký botník je dobré přichytit ke zdi.

Dobře zvažte, zda se vám do vybraného botníku vejdou také například kozačky či holínky.

Dbejte na to, aby se při ukládání obuvi s nimi dobře manipulovalo. Myslete na všechny členy domácnosti. Zvládnou si boty z botníku vytáhnout i děti? Dosáhnou na ně? To nakonec rozhodne o tom, zda jste vybrali dobře. Pokud vás bude cokoli z toho štvát, nakonec dopadnete tak, že botník bude prázdný a vy se po příchodu do bytu budete brodit přes boty.

Něco navíc!

Botník nemusí být jen botník. Chytré je, když má odkládací plochy navíc. Některé typy nabízí navíc šuplík, který slouží na odložení klíčů, doplňků pro obuv a další nezbytnosti.

Botník by měl větrat. Pamatujte na to, že často přijdeme s mokrými botami. Někomu se navíc nohy potí a boty tak mohou načichnout. Je dobré vybírat z těch botníků, které poskytují odvětrávání. Pokud takový nevyberete, pořiďte si alespoň pohlcovač pachu. V tom případě zároveň dbejte na to, abyste do botníku nevkládali mokré boty.

Nevybrali jste?

Nevybrali jste z botníků v obchodě, ale jste zruční? Vyrobte si botník na míru. Ostatně stačí pár polic přivrtat ke zdi. Výhodou otevřených botníků je ta, že boty větrají a máte je na očích. Při odchodu z nemusíte prohrabávat všechny části. U takových botníků ale dbejte na pořádek, jinak může předsíň působit chaoticky a nepořádně.

Jen praxe prověří, zda váš výběr botníku byl správný či nikoli. Zeptejte se vašich příbuzných a známých, jak předsíň vyřešili a jak jsou spokojeni. Poučte se z jeijich chyb.

Sandra Š.
foto: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *