Jak vybrat rošt do postele

Ke kvalitní posteli bezesporu patří i kvalitní matrace a v neposlední řadě i rošt. Právě rošt určuje to, jak se nám na matraci bude ležet.

Na roštu by se nemělo šetřit. Špatně zvolený rošt může ovlivnit stáří matrace a může zkrátit její životnost, což by se v konečném důsledku prodražilo.

Zatímco matrace by se měly měnit jednou za 8 – 10 let, kvalitní rošt může vydržet celý život.

postel_loznice

Funkce roštu

Funkce roštu jsou jasné – rozložení zatížení a odvětrávání matrace. Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je matrace silnější (obvykle se udává 24 cm a výše), většinu váhy nese matrace sama. Čím nižší matrace je, tím důležitější rošt je.

Rozměry roštů

Rošty se vyrábí ve všech standardních rozměrech. K dostání jsou i v prodloužených rozměrech. Rošty jsou vždy vyráběny o 1 cm užší a o 4-5 cm kratší (tzn. že rošt 90 x 200 cm má skutečný rozměr cca 89 x 196 cm).

Je to z toho důvodu, že výrobci roštů již předem počítají s postelovým kováním, které bývá umístěno na vnitřní straně postranic a čel postele. Abyste ale měli stoprocentní jistotu, ujistěte se, jak je stavěná vaše postel a podle toho vyberte správné rozměry. Držte se pořekadla: Dvakrát měř, jednou řež.

Druhy roštů

Rošty mohou být laťové nebo lamelové:

Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí některých levnějších smrkových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují. Mezery mezi laťkami nesmí být větší než 6 cm, hrozí, že dojde k deformování matrace.

Lamelové rošty jsou vhodné pro všechny typy matrací kromě pružinových a taštičkových. Z ortopedického hlediska je vhodnější lamelový rošt. Díky pružným lamelám totiž umí skvěle kopírovat tvar, čímž pomáhá udržovat páteř v optimální poloze. Nejprodávanější variantou je rošt s 28 lamelami. Dražší rošty mají 42 lamel. Platí, že čím vyšší počet lamel rošty mají, tím lépe zvládají reagovat a přizpůsobovat se zátěži.

Druhy lamelových roštů:

Pevný lamelový rošt nelze polohovat a lamely jsou uchyceny v pevném rámu.

Ruční polohovací rošt má oddělené ruční polohování hlavy a ruční polohování nohou. Umožňuje polohování od nízké pozice až po vyšší polohování. Tento typ roštu neumožňuje tzv. rovný sed – tedy zvednutí hlavové části do svislé polohy. Je vhodný pro pěnové či latexové matrace.

Motorový polohovací rošt je vhodný pro osoby se sníženou pohodlivostí a pro lidi trvale upoutané na lůžko. Rošt se polohuje pomocí ovládače bez nutnosti  opuštění postele Ovladač motorového roštu je většinou s motorem spojen kabelem a bývá zavěšen na postranici postele. Motorový rošt umožňuje ze všech roštů nejpohodlnější polohování a největší množství kombinací a poloh.

Výklopný rošt je určen pro postele s úložným prostorem. Mohou mít boční nebo čelní výklop obvykle s pístovým mechanismem. Čelní výklopný rošt se vyklápí od nohou a má funkci ručního polohování hlavy i nohou. Boční výklopný rošt se vyklápí z boku postele a umožňuje pohodlný přístup do celé plochy úložného prostoru, nemá však polohování hlavy ani nohou.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *