Jak vybrat to pravé povlečení

Potřebujete do své ložnice či dětského pokoje pořídit nové ložní povlečení, ale nevíte podle čeho vybrat to pravé? Pak je tento článek dělaný pro vás. Přinášíme vám tipy, na co se při výběru kvalitního povlečení zaměřit a co neopomenout.

Povlečení do ložnice

Ložnice patří k místnostem, které jsou určeny pro klid a odpočinek. Kromě kvalitní matrace a lůžkovin je důležité vybrat i to správné povlečení. Zaměřit byste se měli především na 3 aspekty:

 • materiál,
 • rozměr,
 • barvu.

Většina lidí vybírá povlečení jen podle vzhledu. To ale nestačí. Důležité je se zamyslet, co vlastně od povlečení požadujeme a na základě toho pak vybírat.

Výběr povlečení dle materiálu

Materiál je tím nejdůležitějším kritériem při jeho výběru. V dnešní době je na výběr celá řada materiálů. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

 • Bavlna – je klasika, s tou prostě neprohloupíte. Mezi její výhody patří dobrá savost vlhkosti, měkkost, pružnost a hřejivost. Její údržba není složitá a nemusí se žehlit každý den.
 • Mikrovlákno – zhruba 90 % tohoto materiálu tvoří mikrovlákno a zbytek je viskóza. Mikrovlákno se pyšní dobrou savostí a snadnou údržbou. Skvělá vlastnost je také to, že v létě chladí a v zimě zase udržuje tělesnou teplotu.
 • Krep – je oblíbený díky snadné údržbě, nemusí se nijak žehlit. Krep je kvalitní tkanina.
 • Jersey – dříve se používal hlavně na výrobu napínacích prostěradel, dnes se začíná uplatňovat i v povlečení. Jersey je pletenina a je jemnější než satén.
 • Len – oblíbené začíná být i lněné povlečení. Tento materiál je měkký a přizpůsobivý. Čím častěji ho však budete prát, tím má tendenci měknout. Je ideální pro alergiky, neboť nepřitahuje prach, a dobře saje. Bohužel se u něho nevyhnete žehlení. A jelikož má tendenci chladit, je vhodnější na léto.
Dejte pozor na rozměr

Správný rozměr povlečení hraje důležitou roli. Musí našim lůžkovinám prostě padnout. Základní a nejčastější velikost povlečení na přikrývku je 140×200 nebo 140×220 cm. Díky zahraničním trendům častěji domácnosti používají v manželské posteli jednu velkou přikrývku, která bývá o rozměrech 200×200 nebo 220×240 cm.

Jak vybrat správné povlečení pro děti?

Pro své děti chceme vždy to nejlepší, ať se jedná o cokoliv. To se týká i povlečení, ve kterém naše dítko dennodenně usíná. U dětí se výběr malinko liší. Důležité je zaměřit se na tyto parametry:

 • materiál,
 • zapínání,
 • design.

Děti jsou velmi vnímavé. Všímají si různých obrázků, vzorů a barev, proto doporučujeme vybírat i takové povlečení. Důležité je, aby povlečení nebylo nijak nepříjemné, tvrdé, kousavé, drsné. Někomu může přijít, že jsou to detaily, ale i ty nejmenší detaily mohou našim dětem narušit spánek. Mějte to tedy na paměti a věnujte výběru povlečení dostatek času i úsilí.

Dbejte na nezávadné materiály

Dětské povlečení by mělo být vyrobeno z nezávadných materiálů. Proč? Dětská pokožka je velmi citlivá, takže materiály mohou lehce způsobit různé vyrážky a ekzémy. Nejlepší volbou jsou přírodní materiály. Pokud nevíte, po jakém konkrétním materiálu sáhnout, bavlnou nic nezkazíte. Pro větší děti můžete sáhnout i po ložním povlečení krepovém, flanelovém nebo froté.

Nepodceňte zapínání povlečení

Velmi opomíjeným bývá zapínání povlečení a většinou to člověk přejde a nijak neřeší. To je ale chyba. O zapínání se může dítě velmi lehce poranit, zejména když je malé. Proto by mělo být umístěno na vnitřní straně, případně vybírat povlečení se zakládacím zapínáním. Knoflíky a zipy jsou pro menší děti velmi nevhodné. Naopak u větších dětí toto zapínání nevadí a nemusí se tolik řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *