Jak vybrat umyvadlo

Umyvadlo musí především plnit svůj účel. Pokud se na trhu neorientujete a nevíte, podle čeho jej vybírat, jsou následující řádky přesně pro vás. 

Umyvadlo by mělo ladit se zbytkem vybavení koupelny či toalety. Musí splňovat požadavky na velikost místnosti a sladění koupelny. A právě to často dělá největší problémy. 

Vana, sprcha a umyvadlo jsou vizuálně nejdůležitějším vybavením koupelny, oživit je pak mohou doplňky. Výběr by měl být přizpůsoben prostoru a celkovému vizuálnímu dojmu z místnosti. Barevně, stylově i velikostí musí ladit se zbytkem koupelny.

Tip: Pokud se v designu nevyznáte, pak základním vodítkem může být, že do starších a retro koupelen se hodí spíše oblé umyvadlo a do moderních kopelen hranaté či jinak geometrické tvary. 

O tom, jak by mělo umyvadlo vypadat, musíte rozhodnout hned na začátku při plánování koupelny. Budete mít vanu nebo sprchový kout? Bude součástí toaleta? Jaké budete mít obkládačky? To vše vám pomůže při rozhodnutí, jaké umyvadlo potřebujete. 

Může se hodit: Před umyvadlem by mělo být minimálně 80 cm prostoru. Pokud neplánujete rohové zrcadlo, měli byste mít po stranách 10 centimetrů. Z bočních stran byste neměli umisťovat žádné stříňky. Mohlo by vás to omezovat, za skříňku by mohlo zatékat, což je nežádoucí.  Výška umyvadla by měla být 85 centimetrů, tu ideální pro vás poznáte tak, že vám při mytí rukou nebude stékat voda k loktům. 

Umyvadla lze rozdělit do několika základních a běžně rozšířených skupin podle jejich typu a velikostí.

Tip: Nedávejte přednost designu před praktičností. Např. příliš mělké či poddimenzované umyvadlo vám může znepříjemnit každodenní život. 

Velikosti umyvadel

Běžná umyvadla mají šířku 50 – 65 cm
Malá umyvadla mají šířku maximálně 50 cm
Velká umyvadla mají šířku 80 – 100 cm 
Umývatka určená na toalety mívají šířku 35 cm

Typy umyvadel

Závěsná umyvadla 

Vhodná do malých i velkých koupelen. Zavěšují se na zeď a mnohdy bývají rozšířená o nohu, která zakrývá odtok vody. Tvarově bývají různorodá a bývají cenově dostupná.

Zápustná umyvadla

Tento typ umyvadel je druhým nejrozšířenějším typem. Zápustná umyvadla lze sehnat s úplným či částečným zapuštění. To, co preferujete si odvodíte podle potřeby velikosti úložného prostor pod umyvadlem. (Částečné zapuštění zvětšuje prostor pro věci.)

Nábytková umyvadla

Umyvadla do nábytku jsou v podstatě jiná varianta zápustných umyvadel. Jsou určeny k osazení do nábytku či na něj.

Velmi podobná těm nábytkovým umyvadlům jsou umyvadla na desku. Umyvadlo volně přechází do delší desky, která slouží jako odkládací prostor.

Dvojumyvadla

Velká koupelna skýtá dostatek prostoru pro dvojumyvadlo. To je vhodné do rodiny, která potřebuje v koupelně trávit čas společně a umožňuje denní hygienu více členům domácnosti. Výhodou dvojumyvadel je mimo jiné velkorysý odkládací prostor, který díky jeho umístění do koupelny získáte.

Umývátka

Umývátka jsou minimalistická umyvadla, která se používají v těch nejstísněnějších prostorech, nejčastěji pak na toaletách. Umývátka zajistí, že vám návštěvy nebudou chodit do koupeny. 

-SŠ-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *