Jak zazimovat zahradu?

Jakmile dorazí podzim, je čas přemýšlet nad zazimováním zahrady. Vždy záleží na počasí a teplotách, vhodné je ale zazimovat zahradu před prvními mrazy. Ideální měsíc je říjen, ale pokud to nestihnete, ani v listopadu není pozdě.

Proč zahradu zazimovat?

Pokud necháte zahradu vlastnímu osudu nebudete do ní nijak zasahovat, zahrada to jistě přežije. Pokud jí ale věnujete trochu péče, na jaře vám to vrátí.

list podzim zima

Stromy

Naši péči si jednoznačně zasluhují stromy. Nejprve bychom měli sesbírat všechny plody ze

stromu. Poté stromy oplotíme nebo zkontrolujeme stávající oplocení. Zabráníme tak nežádoucímu okusování od zvěre. Pokud nemáme pletivo, lze stromy obalit také umělohmotnou fólií, která navíc chrání stromy před namrzáním. Nakonec nezapomeňte stromy zalít, ovšem to nedělejte když už mrzne. Stromy je dobré zalít také v průběhu zimy, pokud se oteplí, díky tomu zimu přežijí.

Trávník

Aby trávník přežil zimu a byl na jaře v dobré kondici, je třeba jej naposledy posekat. Poté je nutné trávu pohrabat a pomoct jí nejen od posekané trávy, ale také od větviček, kůry a spadaného listí. V opačném případě by mohl být napaden chorobami a škůdci.

Důležité je trávník pohnojit. Hnojivo zajistí, že trávník přežije zimu a mrazy bez újmy.

Po ošetření trávníku už bychom na něj neměli šlapat, jinak hrozí jeho poškození.

Záhony

Záhonky je nutné před zimou odplevelit a zrýt. U záhonů platí, že čím později zryjeme, tím je to lepší. Jde totiž o slimáky, kteří kladou vajíčka také na podzim.

Na květinových záhonech je dobré obnovit vrstvu kůrového mulče, měl by mít tloušťku alespoň 5 cm.

Ze zazimování zahrádky není třeba dělat vědu. Řídit bychom se měli instinktem, našimi zkušenostmi a hlavně dbát na potřeby jednotlivých rostlin. Pokud tápeme, není žádná hanba zeptat se třeba u sousedů nebo třeba v zahradnictví.

Martina M.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *