Jaké dřevo na terasu?

Budujete terasu a rozhodli jste pro dřevo? Výhodou dřevěných podlah je jejich přirozený vzhled a fyzické vlastnosti. V chladnějším počasí je dřevo příjemně teplé a naopak v horkých letních dnech se nerozpálí tak, že by se po něm nedalo chodit.

Lámete si hlavu nad tím, jaké dřevo použít? Jaké dřevo se ke zhotovení dřevěných teras vlastně používá? A jaké jsou výhody a nevýhody?

drevena terasa_listi

Smrk a borovice

Nejlevnější dřevěné terasy jsou ty ze smrku a borovice. Jejich použití ale nelze příliš doporučit, oba druhy mají měkké dřevo, které má krátkou životnost a je náročné na údržbu. Alespoň dvakrát do roka je vhodné dřevěnou terasu natřít k tomu určeným olejem. Životnost lze odhadovat na asi 15 let.

Modřín

Modřín je odolnější než smrk a borovice a díky hustějším letokruhům má větší tvarovou stálost. Nejvhodnější je sibiřšký modřín, který má vysoký obsah pryskyřice. Díky tomu jsou modřínové terasy odolnější vůči klimatickým podmínek. U modřínové terasy počítejte s životností v rozmezí 15 a 25 lety. Pokud by vám nevadilo, že dřevo po nějaké době zešedne, není potřeba jej nějak ošetřovat.

Exotické dřevo

Nejodolnější jsou dřevěné podlahy z exotického dřeva. Lze počítat s životností okolo 30 let. Na výběr je hned z několika druhů dřeva. Záleží na preferovaném odstínu dřeva. Jsou nenáročné na údržbu a díky velké hustotě dřeva jsou velmi odolné. Některé typy mohou také šednout. Nevýhodou je fakt, že v kontaktu s železnými předměty se na dřevě mohou tvořit skvrny. Na exotické dřevo raději volte dřevěný nábytek.

Akát

Odolnosti exotických dřevin se vyrovná akát. Dřevěná terasa z akátu nemá tak vysokou pořizovací cenu jako exotické dřeviny. I bez ošetření vydrží desítky let a není potřeba dělat jakékoli povrchové úpravy. Možnou nevýhodou je odstín světle žluté, která se na terasu nemusí líbit všem.

Tip: Ať zvolíte jakýkoli druh dřeva, pamatujte, že ze všeho nejdůležitější je počáteční konstrukční ochrana dřeva. Je potřeba zajistit dostatečné odvětrávání, správné podkladové hranoly, aby se zamezilo kontaktu dřeva se zeminou. Jedině tak lze dřevěné terase zajistit očekávanou životnost.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *