Jaké jsou nefinanční výhody tepelných čerpadel?

Tepelná čerpadla jsou často zmiňována jako zdroj levného tepla a teplé vody. Nízké provozní náklady však nejsou jejich jedinou výhodou. 

Z čeho jiného se mohou těšit majitelé tepelných čerpadel? Mezi čtyři hlavní benefity patří: 

  • Tepelným čerpadlům v dohledné budoucnosti nehrozí omezování používání, tak jak je tomu u kotlů na tuhá paliva. Věděli jste, že v některých zemích západní Evropy již existují plány na omezování užívání kotlů na zemní plyn?
  • Tepelná čerpadla odebírají energii pro výrobu tepla ze svého okolí, konkrétně venkovního vzduchu či geotermální energie. Obě tyto „komodity“ jsou k dispozici v neomezeném množství zdarma. S tepelnými čerpadly tak nejste zcela závislí na dodávkách energetických komodit či jejich ceně.
  • Tepelná čerpadla umí využít přebytečnou elektřinu z fotovoltaických zařízení, čímž dále klesají náklady na jejich provoz.
  • Zároveň, s tepelnými čerpadly neřešíte žádné přípojky, nutnost skladování paliva či nutnost disponovat „kotelnou“. 

Dále, některé typy tepelných čerpadel umí:

  • Fungovat i jako klimatizace.
  • Zajistit levný ohřev bazénu.

Jak je to s ekonomickou stránkou provozu v době poklesu cen zemního plynu a elektřiny?

Pokud jde o finanční stránku provozu, zde platí, že tepelná čerpadla jsou nejvýhodnějším zdrojem tepla, a to dlouhodobě. I pokud by ceny elektřiny či zemního plynu klesly na období před rokem 2020, budou to stále tepelná čerpadla země/voda, co vám dokáže dodat teplo a teplou vodu s nejnižšími náklady, viz porovnání nákladů na energie u jednotlivých zdrojů webu tzb-info.cz: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *