Kdy na jaře zprovoznit bazén

První jarní paprsky s sebou přinášejí i myšlenky na první koupání v zahradním bazénu. Kdy je ten správný čas uvést bazén po zimním spánku do provozu? 

Odzimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se noční teploty nedostávají pod bod mrazu a teplota vody v bazénu dosáhne 10°C.

bazen

Jarní příprava bazénu je jednoduchá

Pokud používáme na zimu krycí plachtu, stáhneme ji, necháme ji důkladně vyschnout, zabalíme a uložíme nejlépe na chladnější temné místo. Díky tomu prodloužíme plachtě prodloužíme životnost.

Základem by mělo být vyčištění bazénu od nečistot. Síťkou odstraníme plovoucí nečistoty a ze dna je vysajeme bazénovým vysavačem. Použít bychom měli čistící přípravky k tomu určené a všechno poté opláchnout proudem vody.

Po vyčištění je načase zapojit filtrační zařízení. Poté doplníme vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače a po dobu 24 hodin nepřetržitě filtrujeme. Díky tomu se voda promíchá a při následném měření, které je nutné udělat, nám ukáže objektivní údaje. Bude-li potřeba upravíme kvalitu vody.

PH by mělo dosahovat hodnoty 6,8 až 7,4, voda by tedy měla být neutrální.

Obsah chloru musí být v rozmezí 0,3 až 0,5 mg/l.

Hodnota tvrdosti vody by neměla přesáhnout 18 °N.

Abychom mohli bazén používat, musíme se naučit správně všechny chemické prostředky, bez kterých se neobejdeme. Zejména na jaře je tato schopnost důležitá. Správným použitím nastavíme základ pro dobrou kvalitu vody na celou sezónu.

Kvalitu vody bychom měli kontrolovat nejlépe jednou týdně.

Tip: Nežádoucím problémům s čistotou vody nám může pomoct vedením sešitu se zápisy o kontrolách. Uděláme si tak přehled o tom, kdy jsme hodnoty měřili naposledy a napoví, kdy bychom měli čistit filtraci, měnit písek apod.

Jak pečovat o bazénovou vodu si povíme v některém z dalších článků.

Jaromír Otáhal
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *