Kuchyň s obývákem dohromady nebo zvlášť?

Spojit kuchyni s obývacím pokojem či nikoli? To je otázka, kterou stojí za to pořádně zvážit. Obě varianty totiž mají svá pro a proti. 

Kuchyň bývá srdce domu, rodina se v ní potkává několikrát denně při vaření a stolování. V obývacím pokoji zase trávíme volný čas, chceme v něm mít příjemně a poklidně. Jak to spolu jde dohromady? 

Pokud chceme obě místnosti propojit, je nutné myslet zejména na osvětlení, podlahu a vzduch. 

Osvětlení

Osvětlení by mělo skýtat dostatek světla pro jednotlivé zóny. V kuchyni je potřeba studené světlo, které bude dobře osvětlovat pracovní plochu a jídelní stůl, v obývacím pokoji zase spíše teplé svělo, které bude trochu tlumené, ale bude dobře osvětlovat celou místnost a vhodné je doplnit ho o stmívač. Právě chytré použití světel se postará o nenásilné rozčlenění v otevřeném prostoru.

Tip: Místnost můžeme opticky rozdělit i nábytkem. Jídelním stolem, barovým pultem, komodou / příborníkem, ale klidně i menší obývací stěnou s televizí, sloupem nebo třeba květinami. 

Podlaha

Pro kuchyni jsou nejvhodnější podlahové krytiny, které jsou odolné a vydrží častý kontakt s vodou a vydržet musí i pád hrnce nebo ostrého nože. Ideální je dlažba nebo laminátové podlahoviny, špatně nesáhneme ani s linoleem. Do obýváku se naopak hodí dřevo, změkčit a zatelit podlahu v něm můžeme za pomocí koberce. Pokud nebudeme mít kuchyň opticky oddělenou například tvarem do U nebo barovým pultem, je potřeba podlahou sjednotit, pod jídelní a koferenční stůl pak můžeme umístit kusový koberec, čímž dosáhneme, tepla, pohodlí a útulna. 

Tip: Při spojení kuchyně s obývacím pokojem, je dobré vést kuchyň v minimalistickém duchu, jinak jen ztěžka dokáže navázat na estetiku obývacího pokoje. 

Vzduch

V kuchyni vznikají výpary a je třeba v ní větrat. Ano, pomoct může digestoř, je ale třeba pamatovat, že většina digestoří je hlučná, a do obývacího pokoje nevhodná. Když část rodiny sleduje televizi a druhá vaří, nebo když si rodina při vaření chce povídat z různých koutů místnosti, dopadá to tak, že se digestoř vypíná a výpary se tak volně šíří po bytě.  I když budeme digestoř používat, něco přece jen unikne a pachy se rády drží na textíliích. V kuchyni spojené s obývacím pokojem bychom ji tedy měli mít co nejméně, anebo mít takové, které lze pravidelně prát a nebude jim to ubírat na živostnosti. Pokud namítáte, že digestoř mít nebudete a budete větrat oknem, zvažte i to, že hluk vzniká i při samotném vaření, tlakový hrnec, mytí nádobí, rychlovarná konvice, mixér to vše vyrábí hluk, který může někoho obtěžovat.

Dohromady nebo zvlášť?

Pokud jste rodina, která ráda tráví čas spolu, diskutuje a často vaří, je dobré kuchň s obývacím pokojem spojit. V případě, že rádi trávíte čas odděleně, chcete mít každý svůj koutek a nechcete se vzájemně rušit, nebo vám zásadně vadí kuchyňské pachy, raději kuchyň od obývacího pokoje oddělte. 

-SŠ-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *