Podle čeho vybírat hypotéku

Zvažujete koupi nemovitosti? Pokud nemáte dostatek hotovosti, je pravděpodobné, že budete uvažovat o hypotéce. Trh z hypotékami je u nás velmi široký, a tak pro ty, kdo se o hypotéky zatím nezajímali, může být obtížné se v něm vyznat. Podle čeho se tedy při výběru hypotéky řídit?

Ještě než se vydáte do banky, přesvědčte se, že splňujete podmínky pro získání hypotéky. Abyste hypotéku získali, musíte být plnoletí. Některé bankovní instituce určují také maximální věk, obvykle 70 let. Poté záleží, na jak velký úvěr potřebujete dosáhnout. Od této částky se odvíjí výše splátky. S výpočtem, jak vysoký plat musíte mít, abyste na tuto částku dosáhli, vám pomohou kalkulačky na webových stránkách bank.

dum_hypoteka

Sazba hypotéky

Jedním z paramertů při výběru je určitě sazba hypotéky. Ta totiž ovlivňuje výši splátky, kterou budete měsíčně splácet. Aktuálně jsou sazby hypoték nízko, ale přesto bděte, pokud vám banka bude nabízet nápadně nízkou úrokovou sazbu. Může se stát, že banka nabízí extrémně nízkou sazbu, ale účtuje si jiné poplatky.

K podobným poplatkům patří i nejrůznější smluvní pokuty a sankce za předčasnou nebo naopak za opožděnou splátku hypotéky.

Možnost refinancování

Vodítkem pro výběr výhodně hypotéky je i fakt, zda je možné hypotéku po uplynutí doby fixace nefinancovat a jaká je výše pokuty, v případě, že se rozhodnete pro refinancování ještě před uplynutím této doby.

Podmínky banky

Zásadní je při výběru prostudovat podmínky hypotéčního úvěru.Bude chtít banka nechat ocenit nemovitost vlastním soudním znalcem? Účtuje si poplatky za vedení hypotéky? Je nutné mít založené životní pojištění? Je nutné založit a aktivně využívat běžný účet? Nestyďte se na všechno zeptat.

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *