Podle čeho vybrat digestoř?

K základnímu vybavení kuchyně patří digestoř. Chybět by neměla zvláště, pokud v kuchyni nemáte okno, či když máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Těžko byste chtěli v bytě cítit uvařený oběd ještě druhý den.

Na co se při výběru digestoře zaměřit, aby maximálně plnila svou funkci? 

Při výběru digestoře zohledněte velikost kuchyně. Platí, že čím větší kuchyň je, tím výkonnější musí být. Nejvýkonnější digestoře mají sílu odtahu až 1000 m3/h, ty jsou vhodné do těch největších kuchyní s vysokým stropem. V běžné domácnosti, kde je kuchyň či kuchyňský kout do 30 m2, ale vystačíte i s odtahem 500 m3/h.

kuchyn_jidelna

Filtrační, či odtahová?

Máte-li k dispozici odtahový komín, vybírejte z odtahových digestoří.

Oproti filtračním modelům jsou ekologičtější a většinou i výkonnější. Při instalaci je třeba dbát na to, aby u napojení na komín nebylo příliš ohybů, to výkon razantně snižuje. Pokud je komín od digestoře příliš daleko, je lepší vybírat z filtračních digestoří. Ty odsávaný vzduch čistí přes uhlíkové filtry a vrací jej zpět do místnosti. Uhlíkový filtr je třeba přibližně jednou za 6 měsíců vyměnit.

Pozor na hlučnost

Velkou pozornost věnujte při výběru hlučnosti. Každá digestoř je hlučná, především když je puštěna na nejvyšší výkon. Ty nejtišší digestoře mívají okolo 40 dB, pro ty je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Běžné digestoře ale mají 50 – 60 dB, což je také uspokojivé. Těm nad 60 dB se vyhněte v případě, že máte menší kuchyň spojenou s obytnou částí bytu.

Chcete-li hluk co nejméně eliminovat, doporučujeme pořídit digestoř s externí ventilační jednotkou, kterou lze z přístroje vyjmout a umístit mimo kuchyni jako součást odtahového potrubí. Takové odsávače par bývají dražší a na výběr jich není tolik jako u běžných typů.

Jaký vzhled vybrat?

Vzhled digestoře zvolte podle interiéru. Moderní kuchyně si žádají spíše digestoře maximálně jednoduché, co nejvíce splývající. Také proto jsou velice oblíbené digestoře vestavěné. V kuchyních rustikálnějšího stylu si můžete dovolit vybrat výraznější digestoř.

Sandra Š.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *