Říjen na zahrádce

Říjen, měsíc, kdy se dny zkracují, sluníčka ubývá, ale práce na zahradě zdaleka nekončí. Naopak, využijte volných chvílí a zahrádce se věnujte. Ta se vám na jaře za vaši péči náležitě odmění. 

Naši péči si v tomto měsíci určitě zaslouží trávník. Stále ještě můžeme vysévat nové trávníky a to jak výsevem, tak pokládáním koberců.

Plodovou zeleninu posbíráme, vzhledem k nízkým nočním teplotám už totiž plody více růst nebudou. Zejména ve vyšších polohách pak ukončíme sběr švestek, vlašských i lískových ořechů.

Říjen je ideálním měsícem pro založení trvalkového záhonu. Sadit do záhonů lze i předpěstované sazenice dvouletých rostlin. Majitelé skalek je mohou oživit o menší dřeviny a cibuloviny kvetoucí na jaře. Již zasazené trvalky přihnojte hnojivem se zvýšeným množstvím draslíku.

Chcete-li mít na zahradě okrasné dřeviny, vězte, že říjen je vhodným obdobím pro jejich osázení.

Prázdné záhonky na konci měsíce pohnojte a zapracujte rýčem do půdy.

Byliny zkratíme asi na 10 cetimetrů nad půdou. Teplomilné byliny jako např. bazalka odneseme do chladného, ale před mrazem chráněno místa.

Pokud se vaše zahrada pyšní jezírkem, pověnujte se i jemu. Padající listí by mu mohlo uškodit, namístě proto je zatáhnout ho sítí, aby do něj nemohlo nic padat. V opačném případě je potřeba ho pravidelně kontrolovat a očišťovat od listí, dřevin, nejrůznějších plodů a řas. Pobřežní rostliny na podzim nevysazujte a ty stávající ani nestříhejte nakrátko. V říjnu začínají panovat noční mrazící, myslete proto i na zazomování čerpadla a hadic všeobecně.

Ze sudů, hadic a vodovodního potrubí vysajte vodu. A vše včetně konví očistěte od řas a uložte na suché místo. Na jaře jako když je najdete.

Tip: Pro Vánoce jsou typické nejen vánoční kaktusy, ale také hyacinty. Pokud si tyto rostliny získaly i vaše srdce, měli byste v říjnu vysadit jejich cibule. Nejlépe do venkovního pařeniště, kde je ponechte až do prosince.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *