Tepelná čerpadla – čekat na případné ochlazení trhu, nebo jednat co nejrychleji?

Zdá se vám, že jednotky tepelných čerpadel  u rodinných či bytových domů rostou jako houby po dešti? Máte pravdu! Trh s tepelnými čerpadly zažil v roce 2022 rekordní poptávku. V příštích letech pak lze očekávat pokračování již 8 let trvajícího trendu.

Prodej tepelných čerpadel zemích monitorovaných Evropskou asociací pro tepelná čerpadla vzrostla v roce 2022 o zhruba 38 %, kdy bylo instalováno cca 3 milionů nových zařízení. Jak ukazuje graf níže, loňský rok byl pokračovatelem dlouhodobého trendu, kdy trh s tepelnými čerpadly roste nepřetržitě od roku 2014.  

Vývoj prodejů jednotlivých typů tepelných čerpadel 

Zdroj: Ehpa.org

V České republice bylo v roce 2022 instalováno cca 30 000 nových tepelných čerpadel, což je o téměř o 100 % více než v roce 2021. Jak naznačují diáře prodejců a odhady odborníků, i v příštích letech lze očekávat zvýšený zájem o tento zdroj tepla. Zklamáni tedy mohou být majitelé nemovitostí, kteří se rozhodli „vyčkávat“ na ochlazení trhu s příslibem kratších dodacích lhůt či lepší vyjednávací pozici.

Příští roky se (doufejme) nebudou nést ve znamení nepředvídatelných událostí v podobě dramatického růstu cen či nepředvídatelnosti dodávek fosilních paliv, další tahoun růstu poptávky však zůstává, konkrétně se jedná o ambiciózní plány zemí západní Evropy na snížení emisí skleníkových plynů. Dle studie Global Market Insight, trh s tepelnými čerpadly by měl do konce dekády vykazovat roční tempo růstu cca 8 %. V příštích letech je rovněž nutné očekávat:

  • Zvýšenou poptávku po tepelných čerpadlech v zemích Severní i Jižní Ameriky, Asie.
  • Převis poptávky nad nabídkou s ohledem na požadavky na pracovní sílu potřebnou k uspokojení poptávky v Evropě.

S ohledem na výše uvedené se jako rozumnější jeví jednat co nejrychleji, abyste již příští topnou sezónu mohli šetřit za energie.

Zdroj obrázku: Planprophoto / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *